Om klubben

Køge Tennis Klub (KTK) har eget klubhus og tennishal med to baner i hallen samt 6 udendørsbaner, heraf en med kunstgræs.

Fra maj til september/oktober spilles udendørs på fem grusbaner samt én kunstgræsbane. Kunstgræsbanen kan dog også benyttes i efterår/vintersæson blot ikke i sne og frost.

Vores to indendørsbaner kan benyttes i sommerperioden mod betaling af lys.

Klubhuset

I klubhuset er der baderum og en såkaldt café med god mulighed for en afslappende stund efter udfoldelserne på banen. I kan brygge en kop kaffe, nyde medbragt drikkelse og mad eller bruge udendørsgrillen på de varme sommeraftener.

Vi har dørkode til klubhus og hal, og den får du oplyst, når du bliver medlem af KTK.

Gratis WIFI: I klubhuset har vi trådløst internet. Koden står på klubbens opslagstavle.

KTK ønsker en hyggelig klub at færdes i, med plads og arrangementer til spillere på alle niveauer og aldre.

Baner og klubhus er beliggende på adressen Ved Stadion 12, 4600 Køge.

Bestyrelse og udvalg

Bestyrelsen

Formand: Ulla Juhl – formand@koge-tennisklub.dk

Kasserer: Povl Brøndsted – kasserer@koge-tennisklub.dk

Seniorer og træner: Jan Mortensen – ufacilities@hotmail.com
Seniorudvalg:Therese Duevang Rasmussen – therese2508@gmail.com
Kasper Nørdum – kaspernoerdum@hotmail.com
Anne Villerslev – a.villerslev@dadlnet.dk
Poul Erik Juhl – pejuhl@webspeed.dk
Regina Wiman – regina@kontext.dk

Juniorer:
Rune Juul – rune-juul@hotmail.com
Gabriel Kipengele – gkipengele@hotmail.com
Juniorudvalg:
Katherine Holloway – holloway060810@gmail.com
Lone Kragh – lone.kragh@formel.dk
Susanne Gaihede – Susanne.gaihede@SKTST.dk

Vedligeholdelse/rengøring: Niels T. Jensen – ntjensen@post7.tele.dk

Sponsorer/fonde m.m.: Jesper Bonde Gaihede – JGA@columbusglobal.com

Trænere

Cheftræner (juniorer og seniorer): Kim Wolffbrandt Andreasen – kwa@tennis.dk (24 25 78 77)

Seniortræner: Jan Mortensen – ufacilities@hotmail.com

Ungtrænere og hjælpetrænere:
David Kipengele (23 92 94 64)
Frederik Bang Hansen (53 63 08 02)
Jeppe Bengtsén (30 48 70 90)
Markus Mortensen (61 45 50 80)
Albert Juul Gravsholt
Isabel Holloway
Tolga Avicioglu

Generalforsamling

Der indkaldes til en årlig generalforsamling ifølge vedtægterne.

Du kan til enhver tid finde referatet af den seneste generalforsamling på https://koge-tennis.halbooking.dk og vælge Generalforsamling 2xxx > Referat af generalforsamling.

Vedtægter

Klik her for at læse vedtægterne.

 

 

 

 

Er du ny spiller? Så læs først om banepleje.

Arrangementer:

ingen aktiviteter